Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nové volby, nová vláda, nový počátek

Vážné pochybnosti o prospěšnosti pravicové vlády Petra Nečase pro Českou republiku jsme měli jako sociální demokraté již ve chvíli, když přišla se svým programovým prohlášením. Naši důvěru tato vláda nedostala. Nemohli jsme se smířit s tím, že si pod reformami představuje systematickou demontáž sociálního státu, že hospodářskou krizi v zemi chce řešit na úkor životní úrovně a sociálních jistot středních a nižších vrstev.

Nemohli jsme věřit tomu, že boj s korupcí může myslet vážně někdo, kdo politiku používá nejčastěji jako prodlouženou ruku byznysu. Nemohli jsme uvěřit, že vláda vážně usiluje o snižování státního dluhu a větší spravedlnost, když chce pokračovat v politice rovných daní zvýhodňujících nejbohatší.

Nemohli jsme věřit, že pravicová koalice chce podporovat hospodářský růst, když zvyšuje nepřímé daně a oslabuje koupěschopnou poptávku.

Naše obavy týkající se zjevné nekompetentnosti této vlády se plně potvrdily. Přestali jsme se přibližovat životní úrovni nejvyspělejších zemí. Veřejný dluh roste. Česká republika už nemůže být hrdá na to, že patří k zemím s nejnižší mírou chudoby. Téměř každý desátý občan v dospělém věku hledá zaměstnání a zvyšuje se počet dlouhodobě nezaměstnaných.

Vláda se utápí v stále obludnějších korupčních skandálech. Koaliční strany, které se již dávno rozhodly privatizovat veřejný sektor, nakonec zprivatizovaly samy sebe a de facto celou státní politiku.

Vliv kmotrů v ODS není o nic menším zlem než Věci veřejné napojené na firmu ABL. Divoká privatizace vládních stran do rukou úzkých zájmových skupin zcela ochromila politický život v zemi a ohrožuje její demokratické základy. Nekončící vládní aféry jsou příčinou rostoucího zklamání a znechucení občanů z fungování politického systému.

Události posledních týdnů ukazují, že možná zažíváme největší vládní krizi v polistopadové historii. Jednotlivé vládní strany na sebe nasazují špicly a tajné odposlechy ve snaze vzájemně se kompromitovat.

Urputný a bezskrupulózní boj o ministerstvo vnitra vypovídá nejlépe o tom, jak si pravice představuje fungování policie v zemi – jako nástroje kompromitace politického protivníka na straně jedné a zahlazování vlastních skandálů na straně druhé.

Vztahy v koaliční vládě dnes připomínají válku všech proti všem a zcela zbavují vládu akceschopnosti. Ačkoliv Věci veřejné a TOP 09 před volbami slibovaly zlepšení politické kultury, ve skutečnosti způsobily její pokles až na samé dno.

Vládní nespravedlivé reformy, prosazované silou a bez potřebného dialogu s opozicí, se odrážejí ve stále častějších projevech veřejné nespokojenosti. Protestují odbory, lékaři, policisté, studenti, vznikají stále nová občanská protestní hnutí.

Podle posledních průzkumů si nepřeje pokračování této vlády drtivá většina občanů. Pokud by měl současný předseda vlády trochu cti v těle, již dávno by ji rozpustil. Nikoli vůle sloužit zájmům země, ale zachování vlastních mocenských pozic a výhod, to je pravý motiv, proč se tato zkompromitovaná vláda stále ještě nechce odporoučet.

Pokud budeme nadále nečinně přihlížet jednání pravicové vlády, dočkáme se úplné devastace státu i politického systému. Proto se sociální demokraté rozhodli vyvolat hlasování o nedůvěře této vládě. Jako nejčistší a rozumné řešení dalšího osudu naší země pak vidíme nové volby.

V současném složení Poslanecké sněmovny, se 118 pravicově orientovanými poslanci, nelze vytvořit vládu, která by měla dostatečně silný mandát k razantní nápravě poměrů a odstranění chyb a nespravedlností v reformách Topolánkovy a Nečasovy vlády.

Česká strana sociálnědemokratická má jasný plán, jak vyvést zemi ze současné neradostné situace, k jeho realizaci však potřebujeme od občanů získat silnější mandát, než představuje nynějších 56 poslanců ČSSD ve Sněmovně. Naším programem jsou důsledný boj s korupcí, podpora udržitelného hospodářského růstu a také sociálně spravedlivé reformy.

ČSSD usiluje o nový počátek rozvoje země navazující na to nejlepší v naší historii, na Masarykovy ideje humanitní, reformní hnutí šedesátých let, na odkaz demokratické obnovy v listopadu 1989.

Nové volby, nová vláda, nový počátek jsou o tom dát do služeb veřejné politiky to nejlepší z hlav a srdcí občanů naší země a pozitivních zkušeností nejvyspělejších evropských zemí. Na počátku všeho musí být návrat politické kultury a rehabilitace demokratické politiky jako smysluplné činnosti, zbavené korupce a sloužící důsledně veřejnému zájmu. S Nečasovou vládou v čele země nebude nikdy nic takového možné.

Autor: Bohuslav Sobotka | úterý 19.4.2011 15:40 | karma článku: 14,76 | přečteno: 1289x
  • Další články autora

Bohuslav Sobotka

Na téma předdůchodového věku…

Současná vláda se bude ve svém pojetí důchodové reformy jen těžko bránit obvinění z amatérismu. Příkladů takových nedomyšleností lze uvést celou řadu. Na tomto místě bych chtěl upozornit na způsob, jakým vláda lehce “zvládá“ složitý problém přechodu lidí z plné ekonomické aktivity do starobního důchodu.

20.6.2011 v 12:01 | Karma: 16,16 | Přečteno: 1835x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Vláda radikalizuje a rozděluje zemi

Po přečtení článku premiéra Petra Nečase Nejsme zbídačelí, který vyšel v pondělí v MF DNES, by člověk mohl snadno nabýt dojmu, že v Česku máme odpovědnou, nerozhádanou, pilně pracující reformní pravicovou vládu, která myslí jen na budoucnost českého národa a která ve dne v noci pracuje jen a jen pro jeho blaho. Co za vládou Petra Nečase po roce jejího reformního působení zůstává?

15.6.2011 v 14:15 | Karma: 23,50 | Přečteno: 1386x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Pokus obejít Ústavu Kalouskovi a Nečasovi nevyšel

Vláda se nemůže chovat jako bandita. Občané mají právo očekávat, že stát nebude měnit pravidla zpětně tak, aby retroaktivně rušil dříve nabytá majetková práva, jako se to stalo v případě návrhu na 50% zdanění státní podpory u stavebního spoření zpětně za rok 2010.

27.4.2011 v 21:00 | Karma: 19,52 | Přečteno: 1694x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Co bude, až nebude Bárta ve vládě?

Poprvé za deset měsíců existence stávající vlády jsem z úst premiéra Nečase konečně slyšel slova, která jsem mohl přivítat. Bylo to po pátečním jednání „koaliční devítky“, kdy Nečas oznámil, že kromě Víta Bárty bude požadovat (stejně jako to již dříve vyjádřila ČSSD) odchod i všech dalších lidí spojených s firmou ABL (tedy i náměstků) a straně VV odebere vliv nad ministerstvem vnitra. Tím Petr Nečas uznal, že naše opoziční úsilí, kdy jsme jej jako sociální demokraté dlouhodobě upozorňovali na nebezpečí prorůstání lidí z okolí Bártovy bezpečnostní agentury ABL do struktur ministerstev a státní správy, nebylo marné.

10.4.2011 v 11:30 | Karma: 14,03 | Přečteno: 1862x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Blondýnky to za premiéra nevyřeší

Včerejší čtené televizní vystoupení ministra Víta Bárty bylo jistě zajímavou psychologickou sondou do přátelství pánů Škárky a Bárty, existující vážná podezření však nerozptýlilo. Koneckonců, pohřební obličeje přítomných členů vedení VV hovořily samy za sebe. Titulární předseda strany VV Radek John na této tiskové konferenci, kterou jistě s napětím sledovali všichni zbylí voliči VV, neřekl ani slovo.

7.4.2011 v 9:39 | Karma: 22,11 | Přečteno: 1619x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Mafiáni do vlády nepatří

Věci veřejné přijely do Poslanecké sněmovny tramvají a slibovaly, že zatočí s korupcí a zlepší vnímání politiky. Výsledkem jejich činnosti je pravý opak, politickou kulturu dostaly až na samé myslitelné dno. Politika v jejich podání dnes připomíná tu nejhorší stoku.

6.4.2011 v 9:50 | Karma: 40,31 | Přečteno: 8503x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Ještě k volbám do Senátu

Výsledky ČSSD v komunálních volbách jsou prozatím nadějné, sociální demokracie významně posílila a z politických stran získala nejvíce hlasů. Úspěšné kandidáty ale čekají složitá koaliční jednání na jednotlivých radnicích.

21.10.2010 v 7:30 | Karma: 7,47 | Přečteno: 948x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Otevřený dopis premiérovi ke kauze ABL

Vážený pane předsedo vlády, dovolte mi, abych se na Vás obrátil jako předseda nejsilnější opoziční strany zastoupené v Poslanecké sněmovně, v souvislosti se závažnými informacemi, jež byly zveřejněny v uplynulých dnech deníkem MF DNES, a týkajícími se možných aktivit společnosti ABL při sledování občanů v Praze 11. Tyto aktivity pokládá ČSSD za zcela nepřijatelné a pobuřující, v rozporu nejen s dobrými mravy, ale také s principy občanské svobody a právem na ochranu soukromí.

5.10.2010 v 16:36 | Karma: 21,28 | Přečteno: 1983x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

ODS zvyšuje daně. I když slibovala opak

„Nebudeme zvyšovat daně, žádné zvyšování daní, chceme stabilizovat veřejné rozpočty bez zvyšování daní,“ přesně toto hlásala před volbami ODS. Tento týden však premiér Nečas hovořil o zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 17%. Je to tedy už třetí porušení slibů ODS v oblasti daňové politiky. Prvním porušením je plánované snížení základní slevy na dani na poplatníka o 1200 korun ročně, fakticky se jedná o zvýšení daně z příjmů fyzických osob. A to plošným způsobem, jakési daně z hlavy. Druhým porušením předvolebního slibu je chystaná 50% speciální retroaktivní daň na státní příspěvek na stavební spoření za rok 2010. O této speciální dani se nedočtete v žádném z volebních programů koaličních stran. VV a ODS dokonce před volbami slibovaly, že na podporu stavebního spoření nesáhnou (natož zpětně, natož u platných smluv). Všechno je jinak.

2.10.2010 v 20:06 | Karma: 25,35 | Přečteno: 2528x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Nic už nám nenalhávejte, pane Nečasi!

„Nejsme zemí, které hrozí státní bankrot.“ Za toto tvrzení byl každý, včetně politiků ČSSD, kdo by jej před volbami pronesl, nemilosrdně kritizován pravicovými politiky a většinou médií. Strach ze státního bankrotu, podtržený absurdní Kalouskovo složenkou občanům, či „řecká lež“, jak o ní trefně píše filosof Václav Bělohradský, vyprázdnila letošní volby, zbavila je klasického hodnocení výsledků vládnutí předchozí politické vlády a učinila z nich více emotivní, než racionální záležitost. Je proto zvláštní, pokud se takového tvrzení jen dva měsíce po volbách dopustí předseda ODS a premiér vlády, který na strašení státní bankrotem postavil nejen volební kampaň, ale celou filosofii pravicové vlády. Petr Nečas tak učinil v článku „Nechceme nic nalhávat a nechceme rozhazovat“ (MF Dnes, 12.8. 2010), ve kterém veřejně obhajuje vládní programové prohlášení, když napsal, cituji: „nemusíme zmrazovat, nebo dokonce snižovat důchody jako v zemích, kde hrozí státní bankrot“.

16.8.2010 v 9:36 | Karma: 16,42 | Přečteno: 1914x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Zlý John, zlý Kalousek

Původně jsem chtěl napsat titulek úplně jinak. Hodný John, zlý Kalousek. Ale bylo by to nepřesné a zavádějící...

28.7.2010 v 11:40 | Karma: 22,05 | Přečteno: 2774x | Diskuse| Politika

Bohuslav Sobotka

Podivná hra na referendum

Nečasova vláda nedávno odmítla návrh poslanců ČSSD na přijetí ústavního zákona o obecném referendu, který jsme předložili hned po volbách do Poslanecké sněmovny (spolu s přímou volbou prezidenta a zákonem o zrušení poplatků ve zdravotnictví). ODS se nedivím, možnosti uzákonit referendum se bojí jako čert kříže a úspěšně tomu ve Sněmovně i Senátu brání už 17 rokem. Usnadňuje jí to potřeba ústavní většiny, tu zatím stoupenci obecného referenda nikdy nedali dohromady.

28.7.2010 v 10:29 | Karma: 16,33 | Přečteno: 1406x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2287x
Narodil jsem se 23. října 1971 v Telnici u Brna. Po roce 1989 jsem se podílel na znovuobnovení fungování sociální demokracie v Jihomoravském kraji. V roce 1995 jsem dokončil vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1996 jsem poslancem za ČSSD, jejímž jsem předsedou. Jsem ženatý a mám dva syny. Mimo politiku mne zajímá historie a literatura.

Seznam rubrik