Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Nové volby, nová vláda, nový počátek

19. 04. 2011 15:40:00
Vážné pochybnosti o prospěšnosti pravicové vlády Petra Nečase pro Českou republiku jsme měli jako sociální demokraté již ve chvíli, když přišla se svým programovým prohlášením. Naši důvěru tato vláda nedostala. Nemohli jsme se smířit s tím, že si pod reformami představuje systematickou demontáž sociálního státu, že hospodářskou krizi v zemi chce řešit na úkor životní úrovně a sociálních jistot středních a nižších vrstev.

Nemohli jsme věřit tomu, že boj s korupcí může myslet vážně někdo, kdo politiku používá nejčastěji jako prodlouženou ruku byznysu. Nemohli jsme uvěřit, že vláda vážně usiluje o snižování státního dluhu a větší spravedlnost, když chce pokračovat v politice rovných daní zvýhodňujících nejbohatší.

Nemohli jsme věřit, že pravicová koalice chce podporovat hospodářský růst, když zvyšuje nepřímé daně a oslabuje koupěschopnou poptávku.

Naše obavy týkající se zjevné nekompetentnosti této vlády se plně potvrdily. Přestali jsme se přibližovat životní úrovni nejvyspělejších zemí. Veřejný dluh roste. Česká republika už nemůže být hrdá na to, že patří k zemím s nejnižší mírou chudoby. Téměř každý desátý občan v dospělém věku hledá zaměstnání a zvyšuje se počet dlouhodobě nezaměstnaných.

Vláda se utápí v stále obludnějších korupčních skandálech. Koaliční strany, které se již dávno rozhodly privatizovat veřejný sektor, nakonec zprivatizovaly samy sebe a de facto celou státní politiku.

Vliv kmotrů v ODS není o nic menším zlem než Věci veřejné napojené na firmu ABL. Divoká privatizace vládních stran do rukou úzkých zájmových skupin zcela ochromila politický život v zemi a ohrožuje její demokratické základy. Nekončící vládní aféry jsou příčinou rostoucího zklamání a znechucení občanů z fungování politického systému.

Události posledních týdnů ukazují, že možná zažíváme největší vládní krizi v polistopadové historii. Jednotlivé vládní strany na sebe nasazují špicly a tajné odposlechy ve snaze vzájemně se kompromitovat.

Urputný a bezskrupulózní boj o ministerstvo vnitra vypovídá nejlépe o tom, jak si pravice představuje fungování policie v zemi – jako nástroje kompromitace politického protivníka na straně jedné a zahlazování vlastních skandálů na straně druhé.

Vztahy v koaliční vládě dnes připomínají válku všech proti všem a zcela zbavují vládu akceschopnosti. Ačkoliv Věci veřejné a TOP 09 před volbami slibovaly zlepšení politické kultury, ve skutečnosti způsobily její pokles až na samé dno.

Vládní nespravedlivé reformy, prosazované silou a bez potřebného dialogu s opozicí, se odrážejí ve stále častějších projevech veřejné nespokojenosti. Protestují odbory, lékaři, policisté, studenti, vznikají stále nová občanská protestní hnutí.

Podle posledních průzkumů si nepřeje pokračování této vlády drtivá většina občanů. Pokud by měl současný předseda vlády trochu cti v těle, již dávno by ji rozpustil. Nikoli vůle sloužit zájmům země, ale zachování vlastních mocenských pozic a výhod, to je pravý motiv, proč se tato zkompromitovaná vláda stále ještě nechce odporoučet.

Pokud budeme nadále nečinně přihlížet jednání pravicové vlády, dočkáme se úplné devastace státu i politického systému. Proto se sociální demokraté rozhodli vyvolat hlasování o nedůvěře této vládě. Jako nejčistší a rozumné řešení dalšího osudu naší země pak vidíme nové volby.

V současném složení Poslanecké sněmovny, se 118 pravicově orientovanými poslanci, nelze vytvořit vládu, která by měla dostatečně silný mandát k razantní nápravě poměrů a odstranění chyb a nespravedlností v reformách Topolánkovy a Nečasovy vlády.

Česká strana sociálnědemokratická má jasný plán, jak vyvést zemi ze současné neradostné situace, k jeho realizaci však potřebujeme od občanů získat silnější mandát, než představuje nynějších 56 poslanců ČSSD ve Sněmovně. Naším programem jsou důsledný boj s korupcí, podpora udržitelného hospodářského růstu a také sociálně spravedlivé reformy.

ČSSD usiluje o nový počátek rozvoje země navazující na to nejlepší v naší historii, na Masarykovy ideje humanitní, reformní hnutí šedesátých let, na odkaz demokratické obnovy v listopadu 1989.

Nové volby, nová vláda, nový počátek jsou o tom dát do služeb veřejné politiky to nejlepší z hlav a srdcí občanů naší země a pozitivních zkušeností nejvyspělejších evropských zemí. Na počátku všeho musí být návrat politické kultury a rehabilitace demokratické politiky jako smysluplné činnosti, zbavené korupce a sloužící důsledně veřejnému zájmu. S Nečasovou vládou v čele země nebude nikdy nic takového možné.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Bohuslav Sobotka | úterý 19.4.2011 15:40 | karma článku: 14.48 | přečteno: 1289x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Blíží se výjimečný den - 30. květen!

Každoročně, 30. května, se vylévá Boží síla do stvoření. Je určena k jeho dalšímu trvání a fungování.

26.5.2022 v 16:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Dana Příbanová

Tak jsem doslepicovala

V Praze a nejspíš i jinde řádí gang lupičů katalyzátorů. Co taková krádež obnáší pro majitele auta a jaký je čistý zisk pro loupežníka?

26.5.2022 v 14:00 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 1416 | Diskuse

David Vlk

Olomoucký gastronaut

Přiznám se , že když jsem si představil, jak jím tu tlačenku z toho kila kuřecích kůžiček, trochu jsem se zachvěl a žaludek se mi zhoupl jak zvon.........

26.5.2022 v 11:46 | Karma článku: 19.91 | Přečteno: 520 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Sedí přísloví na dnešní dobu?

Člověk hledá nějaké východisko a také hledá, o co by se opřel. O důvěru v lidskost, o sázku na lásku, o podporu humoru, o radost v těžkých chvílích, o pravdivost své duše a svého těla.

26.5.2022 v 10:10 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 137 | Diskuse

Martin Faltýn

Dělám na projektu a řídím sám sebe

Prvně vlastně zakouším skutečný "Home Office". Tak napůl flákárna, kterou jsem vloni praktikoval jako zaměstnanec, s tím nemá nic společného. I tak: učím se jedině na vlastních chybách.

26.5.2022 v 9:44 | Karma článku: 10.71 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2286
Narodil jsem se 23. října 1971 v Telnici u Brna. Po roce 1989 jsem se podílel na znovuobnovení fungování sociální demokracie v Jihomoravském kraji. V roce 1995 jsem dokončil vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1996 jsem poslancem za ČSSD, jejímž jsem předsedou. Jsem ženatý a mám dva syny. Mimo politiku mne zajímá historie a literatura.

Najdete na iDNES.cz