Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Blondýnky to za premiéra nevyřeší

7. 04. 2011 9:39:02
Včerejší čtené televizní vystoupení ministra Víta Bárty bylo jistě zajímavou psychologickou sondou do přátelství pánů Škárky a Bárty, existující vážná podezření však nerozptýlilo. Koneckonců, pohřební obličeje přítomných členů vedení VV hovořily samy za sebe. Titulární předseda strany VV Radek John na této tiskové konferenci, kterou jistě s napětím sledovali všichni zbylí voliči VV, neřekl ani slovo.

Příběh s půjčkou (není to nic nového, je obecně známo, že většina přistižených úplatkářů na policii vypovídá, že šlo jen o půjčku) má vážné trhliny. Tak především je podivné, že ministr Bárta o půjčce začal mluvit teprve po té, kdy se včera večer dozvěděl, jaké přesné důkazy poslanec VV předložil státnímu zastupitelství. Vše by bylo také jasnější, kdyby pan ministr Bárta předložil veřejnosti smlouvu či alespoň stvrzenku na to, že poslanci Škárkovi tolik peněz půjčil. Žádným takovým dokumentem ale na včerejší tiskové konferenci nezamával. Čili nejspíše nešlo o půjčku, ale o dar. Tím jsme ale zpět u verze příběhu, kterou zarputile šíří Bártův bývalý přítel Škárka.

Trváme na tom, aby ministr Bárta v zájmu elementární politické kultury sám odešel z vlády, nebo pokud tak neučiní, byl neprodleně odvolán na návrh předsedy vlády Nečase. Jiné řešení, které by odpovídalo principům fungování vlády ve vyspělých demokratických státech, neexistuje.

Veřejnost je už teď silně zklamána fungováním této vlády, případné setrvání ministra Bárty bude rozbuškou další občanské nespokojenosti a frustrace. Pokud Bárta nebude v příštích dnech odvolán, rozhodne ČSSD na jednání předsednictva 15. dubna o tom, zda vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.

Zdroj blízký premiérovi deníku Právo ve středu podle Novinek řekl: „Vítka si musejí blondýny zaříznout samy.“

Jenže v případě VV se nic takového nestane a ani stát nemůže. VV totiž nejsou demokratickou politickou stranou, kde by fungovaly vnitřní pojistky a zpětná vazba mezi vedením strany a členskou základnou. Navíc jsou vrcholní představitelé VV propojeni podnikatelskými vazbami z dob působení v ABL a vázáni nepřehlednými smluvními pokutami, jež zřejmě omezují možnost nějakého svobodného vystupování například poslanců této strany.

To, že VV nejsou standardní demokratickou parlamentní stranou, je dáno už způsobem, jakým VV vznikly a byly posléze privatizovány lidmi ze společnosti ABL.

Je více než pravděpodobné, že u zrodu VV stáli pražští podnikatelé, spojení dlouhá léta s komunální vrstvou politiků pražské ODS. V posledních letech se pro ně vžilo pojmenování „kmotři“. Ti se podle všeho rozhodli vytvořit jakési „béčko“ ODS pro případ, že by ODS v Praze jednou zeslábla natolik, že by potřebovala koaličního partnera. Angažmá „kmotrů“ nasvědčuje fakt, že do role předsedy VV byl posléze angažován bývalý novinář Radek John, který dříve pracoval pro společnost spojenou s podnikatelem Janouškem. To, že vazba na „kmotry“ nebyla přerušena ani po letech, dokládá i dnešní článek v Mf DNES, který hovoří o podivném financování VV zřejmě fiktivními smlouvami se společností NAVATYP, rovněž propojenou s pražskou komunální garniturou ODS.

To, že VV jsou podle článku Mf DNES financovány firmou, která je řadu let spojena s pražskými kmotry ODS, je samozřejmě v přímém rozporu se vším, co VV doposud v politice tvrdily a na čem postavily smysl své existence. Bojovníci s dinosaury se nechávají dinosaury platit. Boj je tedy evidentně jen předstíraný.

Blondýny se nemohou pana ministra Bárty zbavit samy, i kdyby v sobě našly potřebnou odvahu. VV nejsou politická strana, ale firma bez zaměstnaneckých akcií. O všem podstatném v tomto „bizarním politickém podniku“ rozhoduje majitel a tím je ministr Bárta.

Premiér Nečas dlouho ignoroval fakt, že jeho koalice je tvořena dvěma politickými stranami a jednou privátní firmou. Přehlížel rizika spojená s pronikáním lidí z ABL do státní správy. Tvářil se, že nevidí skandální přešlapy ministrů za VV. Teď už musí jednat!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Bohuslav Sobotka | čtvrtek 7.4.2011 9:39 | karma článku: 22.11 | přečteno: 1618x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Blíží se výjimečný den - 30. květen!

Každoročně, 30. května, se vylévá Boží síla do stvoření. Je určena k jeho dalšímu trvání a fungování.

26.5.2022 v 16:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Dana Příbanová

Tak jsem doslepicovala

V Praze a nejspíš i jinde řádí gang lupičů katalyzátorů. Co taková krádež obnáší pro majitele auta a jaký je čistý zisk pro loupežníka?

26.5.2022 v 14:00 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 1416 | Diskuse

David Vlk

Olomoucký gastronaut

Přiznám se , že když jsem si představil, jak jím tu tlačenku z toho kila kuřecích kůžiček, trochu jsem se zachvěl a žaludek se mi zhoupl jak zvon.........

26.5.2022 v 11:46 | Karma článku: 19.91 | Přečteno: 520 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Sedí přísloví na dnešní dobu?

Člověk hledá nějaké východisko a také hledá, o co by se opřel. O důvěru v lidskost, o sázku na lásku, o podporu humoru, o radost v těžkých chvílích, o pravdivost své duše a svého těla.

26.5.2022 v 10:10 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 137 | Diskuse

Martin Faltýn

Dělám na projektu a řídím sám sebe

Prvně vlastně zakouším skutečný "Home Office". Tak napůl flákárna, kterou jsem vloni praktikoval jako zaměstnanec, s tím nemá nic společného. I tak: učím se jedině na vlastních chybách.

26.5.2022 v 9:44 | Karma článku: 10.71 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2286
Narodil jsem se 23. října 1971 v Telnici u Brna. Po roce 1989 jsem se podílel na znovuobnovení fungování sociální demokracie v Jihomoravském kraji. V roce 1995 jsem dokončil vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1996 jsem poslancem za ČSSD, jejímž jsem předsedou. Jsem ženatý a mám dva syny. Mimo politiku mne zajímá historie a literatura.

Najdete na iDNES.cz