Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Mafiáni do vlády nepatří

6. 04. 2011 9:50:12
Věci veřejné přijely do Poslanecké sněmovny tramvají a slibovaly, že zatočí s korupcí a zlepší vnímání politiky. Výsledkem jejich činnosti je pravý opak, politickou kulturu dostaly až na samé myslitelné dno. Politika v jejich podání dnes připomíná tu nejhorší stoku.

Už bývalý místopředseda strany Věci veřejné Jaroslav Škárka promluvil o údajném uplácení „za loajalitu“, jež fungovalo ve straně Víta Bárty. Ať už je pravda jakákoliv, je dobře, že se to stalo, neboť se konečně ukazuje, jaké vztahy panují uvnitř této politické „firmy“ bývalého majitele bezpečnostní agentury ABL. Koneckonců, sám Škárka, místopředseda VV, pokládal podle svých slov předávání obálek s hotovostí za něco ve straně normálního, za jakousi odměnu za práci. Ano, v mafii to funguje úplně stejně, může ale takto fungovat demokratická politická strana, kontrolující dokonce čtyři ministerstva?

Ne, to je zcela nepřijatelné a je potřeba to říci nahlas. Jinak hrozí degenerace celé politické scény a tím i demokratického systému. Lidé jako Bárta a Škárka musí z politiky odejít. Stejně jako mlčenliví předávači obálek, pracující v jejich službách. Jsem toho názoru, že mafiáni do vlády nepatří.

Především je však třeba vnímat problém nejmenší koaliční strany VV jako největší dosavadní problém celé Nečasovy vlády. V světle poměrů panujících ve VV se totiž rozplývají veškerá slova o boji proti korupci, neboť pokud skutečně došlo k faktické korupci uvnitř jedné z vládních stran, nemůže si již nikdo z této strany ani vlády dovolit jediné slovo o boji proti tomuto společenskému nešvaru, aniž by se nestal zcela směšným.

Strana Víta Bárty nemůže předpokládat, že její včerejší exemplárně sektářské potrestání Jaroslava Škárky vyloučením z jejích řad jakkoliv řeší tento problém. Ba naopak. Skrývání se za chyby jediného muže nemůže zakrýt veškerá podezření z nelegálního financování funkcionářů strany z prostředků neformálního šéfa Věcí veřejných. Samotný Bárta byl přitom již jednou v minulosti veřejně přistižen při lži. Stalo se to, když dával premiérovi teatrálně své čestné slovo na to, že ABL na Praze 11 nesledovala politiky. Jenže sledovala.

Jsem také zvědav, jak se k celé věci postaví strana TOP 09, která rovněž teoreticky hlásá neúnavný boj proti korupci a klientelismu. Jestliže Vít Bárta dokázal, podle místopředsedy VV, povýšit úplatkářské praktiky na standardní politický nástroj, neměla by to TOP 09 tolerovat. V civilizované zemi by již ministr dopravy Bárta dávno rezignoval na svou funkci ve vládě. Nejen kvůli závažnému korupčnímu podezření, ale také kvůli odpovědnosti za celkové fiasko jeho politického projektu VV. Navíc tato vláda se pyšně nazvala „ vládou boje proti korupci“!

Premiér Nečas musí jednat, a vzhledem k tomu, že Bárta odmítá odstoupit sám (zcela v rozporu s předvolebními deklaracemi VV o politických dinosaurech), musí nyní jeho odvolání z vlády navrhnout prezidentu republiky on. Nikdo jiný to za něj udělat nemůže. A čím dříve to udělá, tím lépe. Tato kauza je mnohem konkrétnější, než případ Drobil.

Je nutno vrátit se k běžným demokratickým poměrům s alespoň základními a všem srozumitelnými parametry politické kultury. Ve vládě nemůže být ministr, který je důvodně podezřelý z toho, že prostřednictvím obálek s hotovostí uplácí poslance.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Bohuslav Sobotka | středa 6.4.2011 9:50 | karma článku: 40.31 | přečteno: 8503x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Blíží se výjimečný den - 30. květen!

Každoročně, 30. května, se vylévá Boží síla do stvoření. Je určena k jeho dalšímu trvání a fungování.

26.5.2022 v 16:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Dana Příbanová

Tak jsem doslepicovala

V Praze a nejspíš i jinde řádí gang lupičů katalyzátorů. Co taková krádež obnáší pro majitele auta a jaký je čistý zisk pro loupežníka?

26.5.2022 v 14:00 | Karma článku: 29.76 | Přečteno: 1943 | Diskuse

David Vlk

Olomoucký gastronaut

Přiznám se , že když jsem si představil, jak jím tu tlačenku z toho kila kuřecích kůžiček, trochu jsem se zachvěl a žaludek se mi zhoupl jak zvon.........

26.5.2022 v 11:46 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 588 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Sedí přísloví na dnešní dobu?

Člověk hledá nějaké východisko a také hledá, o co by se opřel. O důvěru v lidskost, o sázku na lásku, o podporu humoru, o radost v těžkých chvílích, o pravdivost své duše a svého těla.

26.5.2022 v 10:10 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 146 | Diskuse

Martin Faltýn

Dělám na projektu a řídím sám sebe

Prvně vlastně zakouším skutečný "Home Office". Tak napůl flákárna, kterou jsem vloni praktikoval jako zaměstnanec, s tím nemá nic společného. I tak: učím se jedině na vlastních chybách.

26.5.2022 v 9:44 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 198 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2286
Narodil jsem se 23. října 1971 v Telnici u Brna. Po roce 1989 jsem se podílel na znovuobnovení fungování sociální demokracie v Jihomoravském kraji. V roce 1995 jsem dokončil vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1996 jsem poslancem za ČSSD, jejímž jsem předsedou. Jsem ženatý a mám dva syny. Mimo politiku mne zajímá historie a literatura.

Najdete na iDNES.cz