Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Otevřený dopis premiérovi ke kauze ABL

5. 10. 2010 16:36:38
Vážený pane předsedo vlády, dovolte mi, abych se na Vás obrátil jako předseda nejsilnější opoziční strany zastoupené v Poslanecké sněmovně, v souvislosti se závažnými informacemi, jež byly zveřejněny v uplynulých dnech deníkem MF DNES, a týkajícími se možných aktivit společnosti ABL při sledování občanů v Praze 11. Tyto aktivity pokládá ČSSD za zcela nepřijatelné a pobuřující, v rozporu nejen s dobrými mravy, ale také s principy občanské svobody a právem na ochranu soukromí.

Činnost společnosti ABL bude nyní, podle veřejných zdrojů, prověřována policií ČR. Podle informací z médií zde existují podezření z možného porušení zákona a spáchání trestného činu. Prověřována by měla být i činnost Policie ČR, a to v souvislosti s únikem osobních údajů sledovaných občanů.

Jsem přesvědčen o tom, že na základě policejního prověřování celé kauzy zde hrozí vážný konflikt zájmů. Policie i inspekce policie jsou ze zákona podřízeny ministerstvu vnitra. V čele ministerstva vnitra je ministr Radek John, jenž vůči oběma těmto složkám disponuje rozhodujícími personálními pravomocemi. Pan Radek John zastupuje politickou stranu Věci veřejné, jež je silně personálně propojena s bývalými zaměstnanci společnosti ABL. Do vedení ministerstva přišlo po volbách několik osob, dříve působících ve strukturách bezpečnostních agentur, včetně ABL. Johnův stranický kolega Vít Bárta byl vlastníkem společnosti ABL. V současné době ji vlastní Matěj Bárta, bratr ministra dopravy. O panu Vítu Bártovi se přitom v médiích spekuluje jako o „skutečném ministrovi vnitra“ ve Vaší vládě.

Na základě všech těchto faktů je zřejmé, že hrozí riziko ovlivňování postupu policie při vyšetřování působení společnosti ABL, zejména v situaci, kdy ministr vnitra opakovaně avizuje rozsáhlé personální změny ve strukturách policie.

Současně má stejné ministerstvo vnitra připravit nový zákon, jenž by do budoucna reguloval činnost bezpečnostních agentur. I v této souvislosti hrozí střet zájmů, neboť příprava zákona bude podléhat lidem, kteří jsou historicky spojeni s prostředím bezpečnostních agentur, zejména pak společností ABL.

Vážený pane předsedo vlády,
v nedávné minulosti výrazně poškodila politickou i právní kulturu v naší zemi kauza podezření, týkajících se bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka, jenž se v souvislosti s policejním vyšetřováním dostal jako člen vlády rovněž do konfliktu zájmů.

Neřešení tohoto střetu zájmů ze strany bývalého premiéra Mirka Topolánka vedlo k velké společenské deziluzi a pocitu právního a morálního marasmu. Lidé získali pocit, že zákony naší země lze beztrestně manipulovat ve prospěch čistě mocenských zájmů a že zde neplatí zásada stejných práv a povinností pro všechny občany.

Domnívám se, že jako premiér České republiky máte povinnost opakování podobné situace zabránit. Současně jste v našem ústavním systému jediný, kdo potřebné kroky může realizovat. O to větší je tedy Vaše odpovědnost.

Dovoluji si Vás proto požádat o zásah v celé věci tak, aby policejní šetření i příprava nového zákona nemohly být ovlivňovány privátními strukturami kolem bezpečnostních agentur, včetně společnosti ABL, jež je nyní na základě informací z médií, podezřelá z nezákonných praktik při sledování občanů.

Možným řešením by byla personální výměna v čele ministerstva vnitra a ministerstva dopravy do nezávislého prošetření všech výše zmíněných závažných podezření.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Bohuslav Sobotka | úterý 5.10.2010 16:36 | karma článku: 21.28 | přečteno: 1983x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Blíží se výjimečný den - 30. květen!

Každoročně, 30. května, se vylévá Boží síla do stvoření. Je určena k jeho dalšímu trvání a fungování.

26.5.2022 v 16:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Dana Příbanová

Tak jsem doslepicovala

V Praze a nejspíš i jinde řádí gang lupičů katalyzátorů. Co taková krádež obnáší pro majitele auta a jaký je čistý zisk pro loupežníka?

26.5.2022 v 14:00 | Karma článku: 29.29 | Přečteno: 1895 | Diskuse

David Vlk

Olomoucký gastronaut

Přiznám se , že když jsem si představil, jak jím tu tlačenku z toho kila kuřecích kůžiček, trochu jsem se zachvěl a žaludek se mi zhoupl jak zvon.........

26.5.2022 v 11:46 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 582 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Sedí přísloví na dnešní dobu?

Člověk hledá nějaké východisko a také hledá, o co by se opřel. O důvěru v lidskost, o sázku na lásku, o podporu humoru, o radost v těžkých chvílích, o pravdivost své duše a svého těla.

26.5.2022 v 10:10 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 146 | Diskuse

Martin Faltýn

Dělám na projektu a řídím sám sebe

Prvně vlastně zakouším skutečný "Home Office". Tak napůl flákárna, kterou jsem vloni praktikoval jako zaměstnanec, s tím nemá nic společného. I tak: učím se jedině na vlastních chybách.

26.5.2022 v 9:44 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 198 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2286
Narodil jsem se 23. října 1971 v Telnici u Brna. Po roce 1989 jsem se podílel na znovuobnovení fungování sociální demokracie v Jihomoravském kraji. V roce 1995 jsem dokončil vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1996 jsem poslancem za ČSSD, jejímž jsem předsedou. Jsem ženatý a mám dva syny. Mimo politiku mne zajímá historie a literatura.

Najdete na iDNES.cz