Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na téma předdůchodového věku…

Současná vláda se bude ve svém pojetí důchodové reformy jen těžko bránit obvinění z amatérismu. Příkladů takových nedomyšleností lze uvést celou řadu. Na tomto místě bych chtěl upozornit na způsob, jakým vláda lehce “zvládá“ složitý problém přechodu lidí z plné ekonomické aktivity do starobního důchodu.

V takzvané „malé důchodové reformě“ vláda navrhuje neomezené – a u žen zrychlené - zvyšování důchodového věku. Kdyby tato novela skutečně vstoupila v platnost v nezměněné podobě (nyní zákon vrátil do Poslanecké sněmovny na návrh ČSSD s podstatnými úpravami Senát), v průběhu let by se svého důchodu už vlastně nikdo nedočkal - a problém důchodového zajištění by tak byl jednou provždy vyřešen.  Navíc, taková úprava neustálého růstu věku odchodu do důchodu je originální a průkopnická: nesetkáme se s ní nikde jinde na světě.

Všude jinde operují se zřejmě dnes už překonanou představou, že v životě člověka nastává chvíle, kdy už má na odchod do penze s ohledem na dosažený věk nárok.

Další problém vidím v tom, že vláda všechny občany hází do jednoho pytle. Přitom existují velké rozdíly v tom, jak různá povolání různě rychle omezují fyzické a duševní předpoklady pro jejich výkon. Těžká fyzická práce (například práce v dolech, hutích), povolání namáhavá na soustředění (například letečtí dispečeři nebo i šoféři) nebo povolání, u nichž je předpokladem jejich výkonu relativní mládí (například balet) nedávají šanci vykonávat je do sedmdesáti. Navíc je smutným faktem, že příslušníci těchto profesí umírají dříve… Ani jejich problémy s přechodem do důchodu „malá důchodová reforma“ nijak neřeší.

V situaci, kdy máme vysokou a chronickou nezaměstnanost a o lidi po padesátce je na trhu práce jen minimální zájem, vláda navrhuje další zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu. Lidé v předdůchodovém věku, kteří ztratí práci, tak budou postaveni před smutnou volbu: buď se po několika měsících pobírání nevysoké podpory v nezaměstnanosti spokojí po několik let s almužnou životního nebo dokonce jen existenčního minima, nebo budou až do smrti pobírat starobní důchod ořezaný tak, že ani v náznacích neumožní klidné a spokojené stáří…

Na místě je otázka, jaké řešení nabízí ČSSD. Zpracovali jsme a nabízíme k veřejné diskusi ucelený koncept důchodové reformy, který je - na rozdíl od vládních pokusných experimentů na lidech - opřen o solidní analýzy a vychází i z mezinárodních zkušeností (včetně těch negativních s nedomyšlenými reformami v některých postkomunistických zemích, například na Slovensku, v Maďarsku či v Polsku).

Stanovení věku odchodu do důchodu chceme odvíjet v závislosti od vývoje střední délky života populace prožité ve zdraví. Pracoval jsi, vydělával jsi, přispíval na důchodové pojištění, tak budeš mít nárok na to, aby sis i část svého důchodu užil ve zdraví a pohodě. V tuto chvíli tedy nevidíme žádný dobrý důvod pro to, zvyšovat věk odchodu do důchodu nad 65, později v budoucnu 67 let.

Bude třeba zavést povinný doplňkový systém pro pracující v mimořádně zatěžujících povoláních a umožnit jim tak odejít do důchodu dříve.  Povinně by do něj měli přispívat jejich zaměstnavatelé. Umíme si představit, že by tento systém zabezpečovaly třeba i reformované současné privátní fondy důchodového připojištění.

A perspektivně bychom rádi přešli na systém, který se osvědčil například ve Švédsku, totiž na tak zvaný nefinanční příspěvkově definovaný systém (známý pod zkratkou NDC), který vytváří mnohem větší prostor pro individuální volbu pojištěnců a činí přesné stanovení věku odchodu do důchodu v zásadě nadbytečným. Zde se kromě základní (sociální) složky důchodu, na kterou budou mít nárok všichni, vypočítá důchod v okamžiku, kdy se pro něj svobodně rozhodnete, a to v závislosti na výši všech vašich příspěvků do sociálního pojištění po celou dobu vaší pracovní kariéry a aktuálního očekávaného věku vašeho dožití vypočítaného podle úmrtnostních tabulek. Zatímco Petr se rozhodne odejít do důchodu už v 53 letech a bude mu vypočten jedenáctitisícový důchod, Pavel bude se srovnatelným platem vydělávat až do pětašedesáti, ale pak si přijde třebas na třicet tisíc. Na tento systém ale nemůžeme přejít okamžitě, neboť tomu brání pouze dvoutřetinový podíl HDP, který vydáváme na důchody (cca 8 %) ve srovnání s evropským průměrem (přes 12 %).

Jinými slovy řečeno, zatím na tento systém nemáme, neboť se na našich důchodcích snažíme nepřiměřeně šetřit. A současná vláda chce být v tomto ohledu skutečnou přebornicí.

Autor: Bohuslav Sobotka | pondělí 20.6.2011 12:01 | karma článku: 16,16 | přečteno: 1835x
  • Další články autora

Bohuslav Sobotka

Vláda radikalizuje a rozděluje zemi

Po přečtení článku premiéra Petra Nečase Nejsme zbídačelí, který vyšel v pondělí v MF DNES, by člověk mohl snadno nabýt dojmu, že v Česku máme odpovědnou, nerozhádanou, pilně pracující reformní pravicovou vládu, která myslí jen na budoucnost českého národa a která ve dne v noci pracuje jen a jen pro jeho blaho. Co za vládou Petra Nečase po roce jejího reformního působení zůstává?

15.6.2011 v 14:15 | Karma: 23,50 | Přečteno: 1386x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Pokus obejít Ústavu Kalouskovi a Nečasovi nevyšel

Vláda se nemůže chovat jako bandita. Občané mají právo očekávat, že stát nebude měnit pravidla zpětně tak, aby retroaktivně rušil dříve nabytá majetková práva, jako se to stalo v případě návrhu na 50% zdanění státní podpory u stavebního spoření zpětně za rok 2010.

27.4.2011 v 21:00 | Karma: 19,52 | Přečteno: 1694x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Nové volby, nová vláda, nový počátek

Vážné pochybnosti o prospěšnosti pravicové vlády Petra Nečase pro Českou republiku jsme měli jako sociální demokraté již ve chvíli, když přišla se svým programovým prohlášením. Naši důvěru tato vláda nedostala. Nemohli jsme se smířit s tím, že si pod reformami představuje systematickou demontáž sociálního státu, že hospodářskou krizi v zemi chce řešit na úkor životní úrovně a sociálních jistot středních a nižších vrstev.

19.4.2011 v 15:40 | Karma: 14,76 | Přečteno: 1289x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Co bude, až nebude Bárta ve vládě?

Poprvé za deset měsíců existence stávající vlády jsem z úst premiéra Nečase konečně slyšel slova, která jsem mohl přivítat. Bylo to po pátečním jednání „koaliční devítky“, kdy Nečas oznámil, že kromě Víta Bárty bude požadovat (stejně jako to již dříve vyjádřila ČSSD) odchod i všech dalších lidí spojených s firmou ABL (tedy i náměstků) a straně VV odebere vliv nad ministerstvem vnitra. Tím Petr Nečas uznal, že naše opoziční úsilí, kdy jsme jej jako sociální demokraté dlouhodobě upozorňovali na nebezpečí prorůstání lidí z okolí Bártovy bezpečnostní agentury ABL do struktur ministerstev a státní správy, nebylo marné.

10.4.2011 v 11:30 | Karma: 14,03 | Přečteno: 1862x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Blondýnky to za premiéra nevyřeší

Včerejší čtené televizní vystoupení ministra Víta Bárty bylo jistě zajímavou psychologickou sondou do přátelství pánů Škárky a Bárty, existující vážná podezření však nerozptýlilo. Koneckonců, pohřební obličeje přítomných členů vedení VV hovořily samy za sebe. Titulární předseda strany VV Radek John na této tiskové konferenci, kterou jistě s napětím sledovali všichni zbylí voliči VV, neřekl ani slovo.

7.4.2011 v 9:39 | Karma: 22,11 | Přečteno: 1619x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Mafiáni do vlády nepatří

Věci veřejné přijely do Poslanecké sněmovny tramvají a slibovaly, že zatočí s korupcí a zlepší vnímání politiky. Výsledkem jejich činnosti je pravý opak, politickou kulturu dostaly až na samé myslitelné dno. Politika v jejich podání dnes připomíná tu nejhorší stoku.

6.4.2011 v 9:50 | Karma: 40,31 | Přečteno: 8503x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Ještě k volbám do Senátu

Výsledky ČSSD v komunálních volbách jsou prozatím nadějné, sociální demokracie významně posílila a z politických stran získala nejvíce hlasů. Úspěšné kandidáty ale čekají složitá koaliční jednání na jednotlivých radnicích.

21.10.2010 v 7:30 | Karma: 7,47 | Přečteno: 948x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Otevřený dopis premiérovi ke kauze ABL

Vážený pane předsedo vlády, dovolte mi, abych se na Vás obrátil jako předseda nejsilnější opoziční strany zastoupené v Poslanecké sněmovně, v souvislosti se závažnými informacemi, jež byly zveřejněny v uplynulých dnech deníkem MF DNES, a týkajícími se možných aktivit společnosti ABL při sledování občanů v Praze 11. Tyto aktivity pokládá ČSSD za zcela nepřijatelné a pobuřující, v rozporu nejen s dobrými mravy, ale také s principy občanské svobody a právem na ochranu soukromí.

5.10.2010 v 16:36 | Karma: 21,28 | Přečteno: 1983x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

ODS zvyšuje daně. I když slibovala opak

„Nebudeme zvyšovat daně, žádné zvyšování daní, chceme stabilizovat veřejné rozpočty bez zvyšování daní,“ přesně toto hlásala před volbami ODS. Tento týden však premiér Nečas hovořil o zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 17%. Je to tedy už třetí porušení slibů ODS v oblasti daňové politiky. Prvním porušením je plánované snížení základní slevy na dani na poplatníka o 1200 korun ročně, fakticky se jedná o zvýšení daně z příjmů fyzických osob. A to plošným způsobem, jakési daně z hlavy. Druhým porušením předvolebního slibu je chystaná 50% speciální retroaktivní daň na státní příspěvek na stavební spoření za rok 2010. O této speciální dani se nedočtete v žádném z volebních programů koaličních stran. VV a ODS dokonce před volbami slibovaly, že na podporu stavebního spoření nesáhnou (natož zpětně, natož u platných smluv). Všechno je jinak.

2.10.2010 v 20:06 | Karma: 25,35 | Přečteno: 2528x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Nic už nám nenalhávejte, pane Nečasi!

„Nejsme zemí, které hrozí státní bankrot.“ Za toto tvrzení byl každý, včetně politiků ČSSD, kdo by jej před volbami pronesl, nemilosrdně kritizován pravicovými politiky a většinou médií. Strach ze státního bankrotu, podtržený absurdní Kalouskovo složenkou občanům, či „řecká lež“, jak o ní trefně píše filosof Václav Bělohradský, vyprázdnila letošní volby, zbavila je klasického hodnocení výsledků vládnutí předchozí politické vlády a učinila z nich více emotivní, než racionální záležitost. Je proto zvláštní, pokud se takového tvrzení jen dva měsíce po volbách dopustí předseda ODS a premiér vlády, který na strašení státní bankrotem postavil nejen volební kampaň, ale celou filosofii pravicové vlády. Petr Nečas tak učinil v článku „Nechceme nic nalhávat a nechceme rozhazovat“ (MF Dnes, 12.8. 2010), ve kterém veřejně obhajuje vládní programové prohlášení, když napsal, cituji: „nemusíme zmrazovat, nebo dokonce snižovat důchody jako v zemích, kde hrozí státní bankrot“.

16.8.2010 v 9:36 | Karma: 16,42 | Přečteno: 1914x | Diskuse| Ostatní

Bohuslav Sobotka

Zlý John, zlý Kalousek

Původně jsem chtěl napsat titulek úplně jinak. Hodný John, zlý Kalousek. Ale bylo by to nepřesné a zavádějící...

28.7.2010 v 11:40 | Karma: 22,05 | Přečteno: 2774x | Diskuse| Politika

Bohuslav Sobotka

Podivná hra na referendum

Nečasova vláda nedávno odmítla návrh poslanců ČSSD na přijetí ústavního zákona o obecném referendu, který jsme předložili hned po volbách do Poslanecké sněmovny (spolu s přímou volbou prezidenta a zákonem o zrušení poplatků ve zdravotnictví). ODS se nedivím, možnosti uzákonit referendum se bojí jako čert kříže a úspěšně tomu ve Sněmovně i Senátu brání už 17 rokem. Usnadňuje jí to potřeba ústavní většiny, tu zatím stoupenci obecného referenda nikdy nedali dohromady.

28.7.2010 v 10:29 | Karma: 16,33 | Přečteno: 1406x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2287x
Narodil jsem se 23. října 1971 v Telnici u Brna. Po roce 1989 jsem se podílel na znovuobnovení fungování sociální demokracie v Jihomoravském kraji. V roce 1995 jsem dokončil vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1996 jsem poslancem za ČSSD, jejímž jsem předsedou. Jsem ženatý a mám dva syny. Mimo politiku mne zajímá historie a literatura.

Seznam rubrik